YouTube yerleştirme ya da embed nedir?

Embed ya da yerleştirme olarak da bilinen YouTube videolarını HTML kodlarıyla web sitelerinde yayınlamak amacıyla yapılan işleme embed ya da yerleştirme diyoruz.  

YouTube yerleştirme kodu nasıl alınır?

Web sitenize ya da bloğunuza gömmek istediğiniz YouTube videosuna sağ tıklayıp “yerleştirme kodunu kopyala” butonuna tıklıyorsunuz. Kod panonuza kopyalanacaktır.

<iframe width=”854″ height=”480″ src=”https://www.youtube.com/embed/vnVA4GEweYUburaya ” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

854 ile belirtilen değer en değeri yani 854 piksel genişliğinde olacak.

480 ile belirtilen değer ise boy değeri yani player’ın uzunluğu 480 piksel olacak.

Benim tavsiyem en yani width değerini 100% yapmanız böylece sayfanın mümkün olan kısımlarının tamamına yayılacaktır ve daha şık gözükecektir. Mobil kullanıcıları da düşündüğümüzde piksel yerine yüzdelik birimlerle çalışmamız daha mantıklıdır.

Bu değerleri istediğiniz gibi değiştirebilir ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Player’ın videoyu otomatik başlatması için yukarıdaki kodda buraya yazdığım yere ?autoplay=1 kodunu yerleştirebilirsiniz.

Player’ın videonun belli periyotları arasındaki kısmını göstermesi ve diğer kısımlarını yok saymasını istiyorsanız ?start=15&end=98 kodunu buraya yazan yere yerleştirebilirsiniz.

Start=15 15. Saniyede başla, end=98 ise 98. Saniyede bitir anlamına geliyor.

Çok farklı kodları aynı embed içerisinde birlikte kullanabilirsiniz, bu yazıda anlattığım otomatik başlatma yani auto play kodu ve belli yerleri oynatma kodunu aynı video için uyguladığım gibi siz de çok çeşitli embed özelliklerini kullanabilirsiniz.

 

YouTube embed kodu nasıl eklenir?

Kullandığınız altyapıya göre farklılıklar gösterse de, genel de embed kodunu yazı olarak değil de kaynak kod olarak eklemek gerekiyor.

Blogger kullanıyorsanız:

Sitenin her yerinde gözükmesi için, Yerleşim>Gadget ekle>HTML/Javascript yolunu takip ederek açılan penceredeki boşluğa kodu yerleştirip kaydedin.

Burada Blogger YouTube video ekleme anlatılsa da hemen hemen tüm sistemler aynı şekilde çalışmaktadır.

 

Embed yöntemi sadece YouTube videolarında değil hemen hemen tüm video paylaşım sitelerinde de kullanılmaktadır ve kullanımı YouTube ile aynıdır. DailyMotion, İzlesene, Vimeo başta olmak üzere tüm video sitelerindeki videoları embed yöntemi ile sitenizde yayınlayabilirsiniz.