YouTube kanalınızın izlenmelerini ve abonelerini doğal yollarla arttırmak, belli bir düzen çerçevesinde sirkülasyonu sağlamak için mutlaka YouTube SEO çalışması yapmalısınız.

YouTube video SEO nedir?

Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO web’de yer alan içeriklerin arama motorlarının kolay ulaşabileceği ve anlayıp yorumlayabileceği şekilde düzenlenmesi/revize edilmesi anlamına geliyor.

Web siteleri için olmazsa olmaz durumda olan arama motoru optimizasyon çalışmaları yavaş yavaş sosyal medyada da kullanılmaya başlanıyor.

YouTube arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma

YouTube kanalınızın devamlılığı için en önemli unsur hiç şüphesiz ki videolarınızın aldığı izlenmelerdir. Doğal yollarla izlenme arttırmak için de arama sonuçlarında üst sıralara hatta ilk sıraya çıkmanız gerektiği kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Aramalarda üst sıralarda çıkmak için arama motorlarına uygun bir etiketleme ve açıklama yapmanız gerekiyor. Video başlığı, altyazılar ve sosyal paylaşım unsurlarını da dikkatli ve özenli bir şekilde yapmanız gerekiyor.

Bu çalışmalardan maksimum fayda alabilmeniz için YouTube izlenme sayınızın da yüksek olması şart olmasa da çok faydalı olacaktır.

İzlenmelerinizi arttırmak için inceleyin: YouTube izlenme satın al

Bu makalede yazanları uygularsanız mutlaka faydasını göreceksiniz. Ama burada yazanların hepsini bir günde uygulamak yerine zamana yayarak uygulamanız daha faydalı ve kalıcı bir YouTube SEO çalışması olması açısından önemlidir.

YouTube SEO çalışması neleri içerir?

Kanalınızın açıklamasından tutun yüklediğiniz videoların etiketlerine kadar tüm girişler doğru yapılandırılmalıdır.

YouTube SEO çalışması nasıl yapılır?

Başlarken: Videonuzu yüklemeden önce video dosyanızın ismini doğrudan yükselmek istediğiniz kelimelerin kullanıldığı bir şekilde düzenleyin.

Video başlığı: Videonuzun başlığı yani ismini oldukça iyi seçmelisiniz. Videonuzun ismi mutlaka hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içermeli ve ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Ortalama 3-4 kelimelik bir başlık (max: 70 karakter) işinizi görecektir. Öyle bir başlık bulun ki; 10 dakikalık videoyu 3-4 kelimede açıklasın! Ama asla tek kelimelik başlıklar da tercih etmeyin. Kısa anahtar kelimeler için yapılan YouTube video SEO çalışmaları oldukça zorlu ve masraflı olacaktır.

Etiketler: Videonuzun anahtar kelimeleri olarak kullanılan etiketler bölümünü özenli bir şekilde doldurmalı asla spam yapmamalısınız. Çok etiket girersem çok izlenme gelir düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu belirtmemize gerek yok. Az ama öz etiketler girin. 8-10 Arası etiket girebilirsiniz.

Şuna da göz atın: YouTube nasıl etiket belirlenir?

Video açıklamaları: Videonuzun açıklamaları arama motorları açısından çok önemlidir ve video başlığıyla birlikte YouTube video SEO çalışmalarının kilit noktalarıdır. Bunları doğru bir şekilde yaparsanız mutlaka rakiplerinizden çok önde olacaksınız.

YouTube açıklama nedir?

YouTube sistemine, arama motorlarına ve kullanıcılara videonuz hakkında bilgiler vermek için videonuzu anlatan, videonuz hakkında özet bilgiler veren bilgileri girebileceğiniz bölüme YouTube açıklama diyoruz.

Şarkı sözleri, bilgisayar donanımları, linkler gibi aklınıza gelebilecek her türlü metin içerikli şeyi ekleyebilirsiniz.

YouTube açıklama nasıl kullanılmalı?

Videonuzu en iyi şekilde anlatan özgün ve anlamlı bir makale girebilir, sosyal medya hesaplarınızın ve diğer videolarınızın bağlantılarını ekleyebilirsiniz. YouTube SEO çalışmalrı için anahtar kelime girerek de kullanabilirsiniz. Ama tavsiyemiz anahtar kelimeleri doğrudan yazmak yerine cümle içinde kullanmanızdan yanadır. Sık yapmamak kaydıyla doğrudan anahtar kelime de girebilirsiniz. Ama asla sadece anahtar kelime girmeyin, açıklamayla beraber girin.

Örnek kullanım

Anahtar kelimeler:  YouTube izlenme satın al – YouTube izlenme arttırma

Açıklama: YouTube izlenme satın al sayfamızı kullanarak YouTube izlenme arttırma işlemlerinizi hızlı güvenli ve kolay bir şekilde yapabilir, YouTube izlenme hileleri ile uğraşmazsınız.

Sosyal Paylaşım (Sosyal sinyaller):  Videolarınızın sosyal medyada paylaşılıyor olması sevildiğinin işaretidir ve sevilen, beğenilen videolar her zaman arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır. SEO çalışmalarının olmazsa olmazı olan sosyal sinyallerin gerekliliği YouTube SEO çalışması için de aynen geçerli ve her bir sosyal backlink, sıralamanızı olumlu yönde etkiliyor.

Videolarınızı sosyal medya profillerinizde mutlaka paylaşın, hala açmadıysanız kanalınıza facebook sayfası ve twitter hesabı açın, abonelerinizden bu hesapları takip etmelerini isteyin.

Sosyal paylaşım sağladığımız hizmetimiz olan YouTube paylaşım satın al da işinize yarayabilir. İstediğiniz sosyal medya platformunda videonuz tarafımızca farklı hesaplar ve benzersiz ip adresleri kullanılarak paylaşılır. Böylece videonuz backlink kazanmış olur ve aramalarda yükselme şansınız artar. Eğer açıklama bölümüne web sitenizin bağlantısını eklediyseniz, web siteniz de güçlenecektir.

Embed ya da yerleştirme: Videonuzun YouTube dışındaki sitelerde gösterilebilmesi için yerleştirme özelliğini kullanıyoruz.

Videonuzu yerleştirdiğiniz her sitenin size SEO açısından faydası olacaktır. Hem izlenmeleriniz artacak hem de backlink edinmiş olacaksınız.

Bu işlem için blog ya da web sitesine ihtiyacınız olacak. Bunun için bir tumblr bloğu açabilir, blogger’ı kullanabilir ya da daha farklı servislere yönelebilirsiniz. Önerdiğim siteler tamamen ücretsiz olarak blog vermekte ve bu bloglar kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Backlink: YouTube doğrudan Google’a bağlı bir servis ve bu yüzden her anlamda ayrıcalıklı. Bu ayrıcalığını backlink alırken de kullanabilirsiniz. YouTube videolarınıza istediğiniz yerden istediğiniz kadar backlink alın, asla sandbox/spam gibi durumlara düşmezsiniz.

25/05/2020 Güncellemesi

Backlink hakkında 03/07/2016 tarihinde yazmış olduğumuz bu içerik şuan Google güncellemelesi sebebiyle güncelliğini yitirmiştir.

Güncel durum şu şekilde:

Yaptığımız deneyler ve incelemeler sonucunda YouTube videolarına çok fazla ve alakasız sayfalardan gelen linkler sonucu videonun çok alakasız kelimelerle eşleşmesi ve aramalarda popülerliğini yitirmesine neden olduğunu gözlemledik. Bu yüzden videonuzu alakalı kelimelerle ve doğru mecralarda linklemenizi öneriyoruz.

Klasik SEO’da da olduğu gibi çöp siteler ve içerikle çok alakasız sitelerden alınan linkler fayda getirmeyecektir. Alacağınız linklerin alanınızla alakalı ve aşırı link çıkışı yapmayan siteler olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu makalede YouTube SEO çalışması yüzeysel olarak anlatılmıştır. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.