Son zamanlarda internet âleminin vazgeçilmez popüler platformlarından biri olan YouTube, her geçen gün zenginleşen içeriği ile gözbebeği olmaya devam ediyor. YouTube’a kullanıcılar tarafından yüklenen videoların arama sonuçlarında çıkabilmesi için videolara etiket eklemek çok önemlidir. Peki, YouTube etiket nasıl belirlenir?

Videolara eklenecek olan etiketler video içeriğini yansıtacak şekilde belirlenir. Etiketlerin nasıl belirleneceği tamamen hangi izleyici kitlesine ulaşılmak istendiği ile ilgilidir. Belirlenen ve eklenen etiketler arama sonuçlarında, arama kutularına yazılan sözcüklerle ilişkilendirilecek ve kullanıcıya sunulacaktır.

 

Etiket eklenmeden yüklenen videolar çoğu zaman hedeflenen kullanıcı kitlesine ulaşamamakta olup az izlenme alacaktır ve yüklemiş olduğunuz videolar ilgi görmeyecektir. Etiket belirleme ve eklemede videonun hangi içerikte olduğu çok önemlidir. Zira eğer belirlediğiniz etiketler video ile alakasız olursa izleyiciler bir daha kanalınıza uğramayabilir, videolarınızı izlemeyebilir.

 

YouTube videolarına etiket eklemek oldukça basit ve zahmetsiz bir işlemdir. Videoyu kanala yüklendikten sonra kullanıcının karşısına çıkan ekranda videonun başlığı, açıklama yazısı, küçük resimleri ve etiket gibi bilgileri kullanıcının doldurması gerekmektedir. Etiket ekleme bölümünde önceden belirlenmiş, video içeriği ile örtüşen ve videoyu ön plana çıkarma potansiyeline sahip etiketler aralarına virgül konulması şartı ile yazılır.

 

Ortalama 10 adet etiket videoların hedef kitleye ulaşması konusunda idealdir. YouTube etiketlerini ekledikten sonra video ile alakalı diğer bilgiler de eklendikten sonra video yayına sunulur. Kullanılan etiketler özellikle videonun içeriği ile birebir örtüşüyorsa hedef kitle tarafından kısa süre içerisinde yüksek izlenme rakamlarına ulaşmak mümkündür.

 

Etiket olmadan da yayınlanan YouTube videoları hedeflenen kitleye ulaşma konusunda daima sıkıntı çekmiştir. Tavsiyemiz her zaman videolarınıza, videoların içeriği ile örtüşen makul adette YouTube etiketi eklemeniz ve hedef kitlenize bu yolla daha kolay ulaşabilmeniz doğrultusundadır. YouTube etiketlerinizi eklemeyi ve hedef kitlenizi asla unutmayın.