YouTube’da 360 Derece Reklam Videolarının Gelişimi:

Günümüzde şüphesiz en hızlı gelişmeler teknoloji alanında yaşanmaktadır. Dünya düzeninde ekonomi, ticaret, eğitim ve daha birçok alan da bundan nasibini almaktadır. Bu kapsamda dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Google’ın desteği ile YouTube’da 360 derece videolar yayınlanmaya başlanmıştır. Bu gelişme ile birlikte dünyanın birçok dev şirketinin YouTube’da 360 Derece Reklam Videoları yayınlanmaya başlandı bile.

İlk olarak Google’ın tarayıcısı olan Chrome’da, mobil cihazlarda ise Android ve İOS cihazların YouTube uygulamalarında kullanıcılar bu videoları izleyebileceklerdir. Reklam veren firmalar, 360 derece reklam videolarını oluşturabilmek için; ileri teknoloji kameralarla birlikte, Kodak SP360, Giroptic 360Cam, IC Real Tech Allie veya Ricoh Teta video çözümlerinden birisini kullanması gerekmektedir.

 

 Kontrol Tamamen Kullanıcıda:

YouTube’da 360 derece reklam videoları bize reklam filmini izlerken sadece kamera açısına ve hareketlerine bağlı kalmaksızın, videoyu izlerken web sayfasında otomatik olarak çıkan oklar yardımı ile kamerayı istediğimiz açıya ve yöne döndürebilmemizi sağlarken, mobil cihazlarda ise cihazları sağa-sola ya da aşağı-yukarı hareket ettirerek videonun içerisinde olduğumuz hissini bize yaşatıyor. Ayrıca Google Cardboard desteği ile sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak baş hareketlerimiz ile de YouTube’da 360 derece reklam videolarını izleyebiliyoruz.

 

 Amacı Farklılık:

Burada dünya şirketlerinin amacı, günümüzde insanlara oldukça sıkıcı gelen ve bir an önce bitmelerini bekledikleri düz reklam videolarından kurtararak, kullanıcılarına alışılmışın dışında daha fazla ayrıntı sunan ve onlara kendilerini reklam filminin içinde hissini veren, böylece ürünlerini daha iyi tanıtma olanağı sağlayan reklam videoları oluşturabilmektir.

YouTube’da 360 derece video teknolojisi günümüzde tam olarak gelişimini tamamlamamış olmakla birlikte birçok videonun izlenme sayısı milyonları aşmayı başarmıştır. Ayrıca sadece reklam videolarının izlenme sayısı değil, gelen olumlu izleyici yorumları da, bu teknolojinin insanlar tarafından ilgi gördüğünü ve önümüzdeki günlerde bu şekildeki videoların sayısının artacağını göstermektedir.

 

Bonus:

Alttaki YouTube kanalını ziyaret ederek 360 derece videolar bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCzuqhhs6NWbgTzMuM09WKDQ