Yeni açtığınız kanalınızı nasıl optimize edeceğinizle ilgili bilgileri burada bulabilir, sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

Genel olarak bilinmesi gerekenler:

Hepimizin de bildiği gibi video yayınlama/izleme sitelerinin arasında kullanıcı ve video sayısı açısından en zengini YouTube, bana göre bunun en büyük sebebi ise içeriklerin kullanıcılar tarafından oluşturulması gösterilebilir.

Hangi tür içeriklere izin veriliyor?

Yetişkinlere hitap eden (Adult) ve sansürlenmemiş şiddet içeren videolar hariç tüm özgün videoları YouTube’da barındırabilirsiniz.

Bazı videoların telif hakkı sahipleri başka kanallarda yayınlanmalarına izin verirler ancak bu videolardan para kazanamazsınız ve tüm gelir telif sahibine gider.

Denemek isterseniz; NetD Müzik kanalından bir videoyu indirip kendi kanalınızda yayınlayın. Videoyu yükleyip yayına aldığınız anda “Video bazı ülkelerde engellendi.” şeklinde bir bildirimle karşılaşacaksınız.

Bu durumda videonuz Almanya gibi telif hakkı konusunda aşırı katı ülkelerde izlenime kapatılacak fakat diğer ülkelerde yayına açık olduğundan izlenme alacaktır. Ama bu videodan para kazanamayacaksınız. Videonun tüm gelirleri telif sahibine gidecektir.

Telif hakkı sebebiyle para kazanmaya kapatılmış video’ya ait ekran alıntısı.

 

Hangi konuda içerik üretmeliyim?

İnterneti Dünya olarak sizin kanalınızı da Dünyanın bir köşesinde bir dükkan olarak düşünelim;

Malları/hizmetleri kalitesiz ve özensiz olan, bir gün açık olup bir gün kapalı olan bir dükkana etraftaki insanlar bile gelmez ve sonunda dükkan zamanla batar.

Fakat işinin ehli birisinin işlettiği, malları/hizmetleri kaliteli, istikrarlı bir dükkana; ihtiyacı olan herkes gelir, zamanla dükkan büyür hatta Dünyaya açılır.

Bu örneği  YouTube kanallarına uyarlarsak; hangi alanda iyiyseniz, nelerle vakit geçirmeyi seviyorsanız o konuda içerik üretin. Böylece içeriklerinize kendinizden de bir şeyler katmış olacaksınız ve bu işi yaparken sıkılmayacaksınız ve istikrarlı bir şekilde videolar çekip/hazırlayıp yayınlamak sizin için sıkıcı bir hal almamış olacak.

Nasıl abone toplarım?

Sevdiğiniz bir konu hakkında kanalınızı açtınız ilk videolarınızı çektiniz. Ama hiç izlenme alamadınız. Bunun başlıca sebebi kimsenin sizden haberi olmaması diyebiliriz.

Kendinizi bir şekilde tanıtmanız lazım. Bir örnekle bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim.

Bisiklet tamiri hakkında eğitici videolar çeken bir kanal açtınız:

Sosyal medya platformlarında kanalınızdan samimi bir şekilde söz edin. Varlığınızı hissettirin, Kanalınızı ve videolarınızı konuyla ilgili forumlarda, Facebook sayfalarında, YouTube videolarındaki yorum bölümlerinde spam yapmadan “tavsiye” niteliğinde paylaşın.

Reddit.com’da alanınızla ilgili mutlaka bir bölüm vardır. Oraya spam yapmadan link gönderin.(Eğer dil problemi olmayan/herkesin anlayabileceği videolar çekiyorsanız.)

Reddit.com’a alternatif olarak Türk kullanıcıların bulunduğu gityat.com’da da aynı şekilde bağlantılarınızı paylaşabilirsiniz.

Abone ol filigranı ya da diğer adıyla abone ol butonunu kullanın.  Marka bilinci oluşturma sayfasında bulabilirsiniz. Nasıl yapacağınız burada ayrıntılı anlatılıyor ve buna ek olarak bir de abone ol butonu tasarımı da var.

http://youtubeipuclari.blogspot.com.tr/2015/12/youtube-marka-bilinci-filigrani.html

Kanal tanıtımı nasıl yapılır?

Diğer kanallarla aktif bir şekilde etkileşim içerisinde olun. Sizinle alakalı ve benzer kanallara girip yorumlar yapın. Ama asla saldırganlık yapmayın ve reklam amaçlı yapıldığını belli eden yorumlar yapmayın. Yapıcı bir tavır sergileyin. Beğendiğiniz içeriklere beğendim demekten, beğenmediğiniz içerikleri –kırmadan ve tavsiye verir gibi- eleştirmekten çekinmeyin.

Kanalınız için mutlaka sosyal medya hesapları/sayfaları oluşturun. Kişisel hesaplarınızı da kullanabilirsiniz. Bu insanlara işinizi ciddiye aldığınızı ve kalıcı olduğunuzu hissettirir. Bunun yanında sosyal medya hesaplarınız uzun vadede size kaliteli hit kaynağı olacak. Abonelerinizden asla kopmamış olacaksınız ve yeni aboneler toplayabileceksiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda sadece kendi videolarınızı paylaşmayın. İnternette gezinirken gördüğünüz içerikleri sosyal medya hesaplarınızda (Facebook, Twitter, Instagram gibi) paylaşın. Böylece hesaplarınızın etkileşim oranları artacak ve kullanıcı sadakati sağlayacaksınız. Geri dönüşü mükemmel olacağına emin olabilirsiniz.

Videonuzun izlenme sayısını yapay olarak arttırmak için bunu deneyebilirsiniz.

YouTube izlenme satın al

Forumları da kullanın.

Asla paylaşımlarınızı insanların gözüne sokmayın, onları rahatsız etmeyin. (Forumlarda “ABONELERİME HEDİYE DAĞITIYORUM!!!!!!!!!!!!” tarzında konular açmayın; banlanırsınız.)

Asla üçüncü kişi ağzından konuşmayın. (Bu adam bana iddaadan 5000 lira kazardırdı allah razı olsun, siz de kupon alın siz de kazanın sonra bana dua edin.” şeklinde yorumlar yapan kullanıcılar kadar itici olursunuz..)

Kesinlikle spam yapmayın. (Forumda bir konu açıp ilgi görmeyince kendi konunuza “//güncel” “up”  tarzında şeyler yazmayın.

Varsa sözlük (ekşi sözlük, meta sözlük, inci sözlük vb.) hesaplarınızı da tanıtım için kullanabilirsiniz. Sözlükler bilgi paylaşımı için eşsiz kaynaklardır bunun yanında tanıtım için de kullanabilir ve sözlüklerin topluluk gücünden faydalanabilirsiniz.

YouTube arama sonuçlarında yükselmek için ne yapmalıyım?

Videolarınız için en doğal izlenme kaynağı tabi ki de YouTube arama sonuçlarıdır. Arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız izlenme sayınız bununla orantılı olarak artacaktır. Arama sonuçlarında yükselmek için kanalınızı ve videonuzu izleyici gözüyle optimize etmelisiniz.

Örneğin: Arkadaşlarınızla birlikte GTA V oynadığınız bir videoyu YouTube kanalınıza yüklediniz.

İsmini “Kankilerle GTA V keyfi” değil; “GTA V Oynuyoruz” ya da “GTA V İlk Görev Nasıl Yapılır” şeklinde yapmalısınız.

Mutlaka etiket bölümünü kullanın. İyi bir etiketleme için 8 adet etiket yeterlidir.

Ek açıklamalar bölümüne anlamlı ama içinde anahtar kelimeler barındıran şeyler yazın. Web siteniz/bloğunuz/sosyal medya profillerinize bağlantılar verin. Abone olmalarını isteyin.

“GTA V ilk görevi yapmayı denedik. Nasıl yapacağımızı bulduk ve bunu sizinle paylaşmak istedik. GTA V oynanış videolarımız için abone olabilirsiniz. Call Of Duty ve Counter Strike Global Offensive (CS GO) videoları da gelecek.”

Etiketleri ve ek açıklamaları doğru kullanmalısınız. Alakasız şeyler yazarak izlenme almaya çalışmak kanalınızın kalitesini ve güvenilirliğini düşürecektir.

Pek bilinmeyen bir taktik vereyim: videonuzu YouTube’a yüklemeden önce dosya ismini yükselmek istediğiniz anahtar kelime olarak değiştirip öyle yükleyin.

“gta-v-ilk-gorev-nasil-yapilir.mp4” şeklinde olsun.

Sosyal paylaşımlar da oldukça etkilidir. Videonuzu daha önce oluşturmuş olduğunuz sosyal medya profillerinde paylaşın.

Ayrıca YouTube sosyal paylaşım hizmetimizi de deneyebilirsiniz.

Şu yazımızı ayrıntılı inceleyebilirsiniz: https://www.teknopital.com/youtube-seo-calismasi-nasil-yapilir/

YouTube paylaşım satın al

Efekt ve kurguyu nasıl yapacağım?

Videoların kesilip biçilmesi, efektler eklenmesi, sahne değişimi, kalite düzenlemeleri gibi çalışmalara kurgu diyoruz. Kurgu işi için Adobe Premiere Pro ve Sony Vegas Pro’yu kullanabilirsiniz. İkisi de bilgi ve beceri isteyen yazılımlardır. Kaliteli bir kanal oluşturmak istiyorsanız Adobe Premiere Pro’yu öğrenmenizi tavsiye ederim. Çok faydası olacaktır.

İnternette kolayca derslerini bulabilirsiniz.