Vlog Nedir?

Blog sayfalarının popülerliği herkesin malumu. Sayısı artan blog sayfa yazarlığı yanında gelişen bir diğer sektörde vlog sektörü. Video kelimesinin V’si ile blogun bir araya gelmesi ile ismini alan sektör blog yazarlığı kadar büyük bir hal aldı. Bu hale gelmesinde anlık canlı yayın sağlayan uygulamaların artması ve izleyenlerin merakları etken. Vlog oluşturmak, bu işin içinde yer almak isteyenlerin belirli özellikleri taşıması gerekiyor izlenme oranlarını arttırmak için. İnstagram, Facebook vb. her yerde karşımıza çıkan vlog için etkin bir video konusu yanında çekim yapılan cihazın da bir o kadar önemi var. Her an video çekebilecek kadar donanımlı bir cep telefonu Vlogun amacına ulaşması için şart.

Vlog İçin Kullanılacak Cihazlar

Bu sektör içinde ilerlemek isteyen kullanıcıların yanlarından ayırmadıkları gelişmiş bir model cep telefonuna ihtiyaçları var. Telefonunda kamera özellikleri aranan özellikler olduğu gibi telefonun bağlantı hızı ve kullanılan internetin gücü önemli. Kesintilere uğramaması için bu şartların yerine getirilmesi önemlidir.

Vlog İçin Gerekli 6 Kamera Özelliği

  • Video çekilecek alanın geniş olması her an her yerde video çekecek bir konu yakalama durumu nedeniyle açısı geniş bir kamera seçilmeli.
  • Görüntü kalitesi yüksek bir telefon ile çekim yapılmalı.
  • Vlog sektöründe her an her yerde video çekebilecek olması nedeniyle kullanılan telefonun gece görüntüsünün de üst seviye olması önemli. Gece çekimlerinde yeterince verimin alınmadığı bir kamera ile yapılan yayınlar, istenildiği kadar geniş bir kitleye ulaşmaz.
  • Genelde hareketli nesneler üzerinde çekim yapılacağı düşünülürse kameranın aktif olarak sabitleyicisinin başarılı bir performans göstermesi de vlog için önemli bir nokta.
  • Videoların nitelikli olması, görüntü kadar ses kalitesine de bağlı. Ses efektleri iyi derecede olan ve üst seviye ses kaydı yapan bir cihaz kullanılmalı.
  • Kameranın hızı da vlog için en önemli birkaç. noktadan biridir.