YouTube kanalı nasıl popüler olur? 

Bu rehber sayesinde kanal – izleyici etkileşimini arttırabilir, gözden kaçırdığınız bazı teknik detayların farkına varıp uygulayabilir, abone sayınızı ve izlenme sayınızı nasıl arttıracağınızla ilgili tavsiyeler alabilir ve video fikirlerini nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Rehber çok uzun ve kapsamlı olacağı için parçalara bölünecek ve 16.02.2016’dan itibaren her 3 günde bir yeni makale yayınlanacaktır. 

 

Abonelerinizin artabilmesi için abonelerinizi kanalınızda tutabilmelisiniz. Bunun için abonelerinizle sürekli etkileşim halinde olmalısınız.

 • Bir sonraki videonun konusunu aboneleriniz belirleyebilir. Katılımı iyi sağlarsanız gerçekten çok işinize yarayacaktır. Bunun için Google Drive üzerinden ücretsiz bir form oluşturabilirsiniz.
 • Mümkünse videolarınızda abonelerinizden gelen soruları yanıtlayabilir, kemik diye tabir ettiğimiz sürekli abonelerinizin isimlerini videolarınızda söyleyebilir ve desteklerinden dolayı onlara teşekkür edebilirsiniz; bu yöntem abonelerin bağlılığını arttıracaktır.

Düzenli bir YouTuber olmalısınız! 

Belli bir plan dahilinde gitmeli ve istikrarlı olmalısınız.

 • Videolarınızı kafanıza esince değil, belirli bir yayın periyoduna göre yayınlayın. Dizilerde olduğu gibi haftanın belirli günleri için kanalınızda duyurular yapın ve bir yayın akışı hazırlayın. Mutlaka yayın akışına bağlı kalın. Arada bonus videolar atabilirsiniz ama asla aksama yapmayın.
 • Sosyal medya profilleri oluşturun ve abonelerinizden bunları takip etmelerini isteyin. Yeni video, canlı yayın, çekiliş gibi etkinlerinizi sosyal medya profillerinizden paylaşın. Bu abonelerinizde olumlu etki bırakacaktır.
 • Eğer sezon sonu yapacaksanız yani video çekmeyi belli bir süreliğine bırakacaksanız mutlaka abonelerinize haber verin.

 YouTube video fikri nasıl bulunur?

 • Alanınız ne olursa olsun yaratıcı olmak ve yapılmayanı yapmak sizi rakip kanallardan öne taşıyacaktır.
 • Yeni fikirlerin yanı sıra daha önce yapılmış şeyleri de geliştirebilirsiniz.  Fikirlerin, eserlerin üzerine kendinizden bir şeyler katarak orjinaline atıfta bulunabilirsiniz.
 • Fikir bulmakta zorluk çekiyorsanız, Onedio, Reddit gibi platformlara göz atabilirsiniz. (Telifsiz videolar için de şu makaleyi inceleyebilirsiniz. Ama özgün olmak her zaman kazadırır.)

Merak uyandırmalısınız.

 • Önceki maddelerde belli bir yayın akışı belirleyin demiştim. Yeni çekeceğiniz videolarınızı bir önceki videonun sonunda spoiler vermeden 10-15 saniye fragman şeklinde tanıtabilirsiniz.
 • Seri videolar oluşturabilir, izleyicilerinizin belli periyotlarla kanala uğramasını sağlayabilirsiniz.
 • Başlıklarınızı, açıklamayı  ve video küçük resimlerinizi ilgi çekici bir şekilde hazırlamalısınız. Sonuçta videolarınızı sadece aboneleriniz izlemiyor, arama trafiği, embed, sosyal paylaşım gibi unsunları da dikkate almalısınız.