Pek çok ülkede insanların hayatlarının değişmesine katkısı olan Kickstarter, dünya genelinde ismini en yaygın olarak duyuran bağış sitesidir. Yükselen bir trend olarak karşımıza çıktığı için, birçok insanın hayatlarını değiştirmesiyle birlikte doğru orantıda insanların merakını da uyandıran bir sistem. Bu nedenle Kickstarter nedir sorusuna cevap arayanlar için bu rehberimizi hazırladık.

Kickstarter Firması Hakkında

Genel olarak bağımsız yapımcıların katılımıyla ilerleyen Kickstarter, moda, dans, video, fotoğrafçılık, oyun, tasarım filmler, teknoloji ve müzik gibi 15 farklı dalda mucitlere ve sanatçılara destek sağlıyor.

Merkezi New York kentinin Brooklyn bölgesinde bulunan Kickstarter, yaklaşık 115 kişilik bir ekipten oluşturulan bağımsız bir firmadır. Şu ana dek 111.937 projenin başarıyla sonuçlanmasına yardımcı olan ekip, 12 milyon kişinin yardımlarıyla 2.6 milyar dolardan fazla bağış toplamıştır.

Kickstarter’da Süreç Nasıl İşler?

Bir süredir üzerinde çalıştığınız bir projeniz bulunuyorsa ve bu projenin ilk örneğini de tasarlamayı başardıysanız Kickstarter bu konuda desteğini esirgemeyecektir. Bütün dünya genelinde yer alan kullanıcılar projenize katkı sağlayabilir ve hızlı bir şekilde istediğiniz sermayeye kavuşabilirsiniz. Fakat Kickstarter sistemine başvuruda bulunabilmeniz için bazı koşulları da sağlamanız gerekiyor.

Kickstarter Başvuru Koşulları Nelerdir?

Proje oluşturma şu anlık yalnızca Amerika, Avustralya, Avusturya, Kanada, Belçika, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Danimarka, Fransa, İrlanda, Lüksemburg, Hong Kong, Norveç Hollanda, İtalya, Singapur, Yeni Zelanda ve İsveç için çalışıyor. Sistemden yararlanabilmek için ön koşul olarak;

  • 18 yaş ve üstünde olmak,
  • Projeyi ister yasal kaydı bulunan bir kuruluş adına ister kendi adınıza yapıyor olun, listede yer alan ülkelerden birisinde temelli olarak ikamet etmek,
  • Bir adres, projeyi geliştirdiğiniz ülkeye dair bir kimlik belgesi ve banka hesabı sahibi olmanız,
  • Büyük tutarların biriktirilebileceği bir banka veya kredi kartına sahip olmanız,
  • 18 yaşından küçük proje sahipleri için ebeveyn ve öğretmenlerin projeyi yürütmek adına ödeme bilgilerini vermeleri gerekiyor.

kickstarter.com