Instagram, bir anda hayatımıza girmiş, fotoğraf ve video paylaşma üzerine kurulu olan bir platformdur. Instagram, başta yalnızca telefonlarda kullanılabilen bir aplikasyon olarak üretilmiş olsa da, artık bilgisayar üzerinden de Instagram’a giriş yapılabilmektedir ve fakat ne yazık ki hala bilgisayar üzerinden fotoğraf ve video paylaşımına izin verilmemektedir. Instagram hesabı açma oldukça kolaydır ve fakat artık kullanmak istemediğimiz hesapları kapatmak veya dondurmak için biraz uğraşmamız gerekmektedir.

 

Hesap Dondurma Nedir?

Hesap dondurmak, hesabı belirli bir süreliğini kapatmak ve o sürenin ardından, uygulamanın hesabı temelli olarak silmesine izin vermektedir. Hesap dondurma işlemi gerçekleştiğinde, Instagram kullanıcıları, sizin hesabınıza erişemezler, daha evvel paylaştığınız gönderileri de göremezler. Hesabınız sanki hiç var olmamış gibi görünür.  Hesabınızı dondurmanız, onu sonsuza dek kaybetmeniz anlamına gelmez. Instagram sizin için hesabınızı 30 gün boyunca askıya alır. Bu sürede hesabınıza hiç giriş yapmazsanız, hesabınız kapatılır. Hesabınızı aktif etmek için ise kullanıcı adınız ve şifreniz ile hesaba yeniden giriş yapmak yeterli olmaktadır.

 

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Hesap dondurmak için telefonunuz ile Instagram uygulamasına giriş yapmalı, ardından da ayarlar sekmesine girmelisiniz. Buradan hesabınızı dondurabilirsiniz. Bunun için şifrenizi yeniden girmeniz gerekmektedir. Şifre girme işlemimin ardından hesabınızdan çıkış yapılır ve yeniden girinceye değin hesabınız askıya alınır. 30 gün boyunca hiç giriş yapmaz iseniz de hesabınız ebediyen silinir. Bu 30 günlük süre zarfında, kullanıcı adınızı başkaları alamaz ve fotoğraflarınıza kimse erişemez ve fakat Instagram bu bilgilerin hepsini sizin için korur.

 

Bilgisayardan Hesap Dondurma

Her ne kadar, Instagram uygulaması bilgisayardan paylaşım yapmaya izin vermese de, hesap dondurma işlemini bilgisayar aracılığı ile de yapabilirsiniz. Yine ayarlar sekmesi altında hesap dondurma seçeneğine basarak şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Telefon ile hesap dondururken geçerli olan koşulların hepsi, bilgisayar üzerinden hesap dondurmada da geçerli sayılmaktadır.