Instagram Canlı Yayınlar

Instagram canlı yayın özelliğini ve kullanımını bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Günümüz çerçevesinde oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan sosyal medya ağı, her geçen gün yeni gelen güncellemeleri sayesinde daha çok ilgi odağı olmayı başaran, en hızlı ve çabucak yayılan bir kullanım sağlamayı da beraberinde getiriyor.

 

Sosyal medya kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden olan Instagram, resim ve video paylaşmanın, en güzel filtrelemelerin olduğu bir program halini almıştır. Gelen güncellemeleri sayesinde birçok yeniliği beraberinde getiren Instagram, en son sürümü ile de canlı yayın yapma özelliğini beraberinde getirdi.

 

Instagram Canlı Yayın Nedir?

Instagram Canlı yayın özelliği, kişilerin anlık olarak paylaşmış oldukları resim ve videolardan ibarettir. Kullanıcıların o anki durumlarını paylaşmak amacı ile getirilen güncelleme kısa sürede büyük ilgi odağı haline gelmeyi de başardı.

 

Canlı yayın özelliğini kullanan kullanıcıların paylaşımları, yalnızca 24 saat boyunca tüm takipçilerine ulaşırken, bu süre zarfında kişi tarafınca silinmez ise, otomatik olarak kendi kendine silinir.

 

Instagram sayfasında iken, ekranı sağa doğru kaydırma ile canlı yayın ekranına ulaşmak oldukça pratik bir hal almıştır. Bu ekranda ister video, ister resim çekerek yine ekranı kaydırmakla paylaşıma filtreler ekleyebilir ya da sağ üst köşedeki seçenekler ile yazılar yazılıp renk tercihleri ve kalem seçenekleri belirlenebilir. Hikâye olarak oluşturulan bu paylaşımların kimler tarafından görüldüğü ise, hikâye açılarak en altta bulunan göz ikonuna tıklama sayesinde kullanıcı tarafından görülür.

 

İstenildiği takdirde, resim ya da video çekildikten sonra karşıya gelen ekranda, paylaşım ulaşması istenmeyen kişilere yönelik gizli hale getirilebilir. Yani bir nevi hikâyelere yönelik istenilen kullanıcılar için engelleme seçeneği mevcuttur. Bu engel her zaman konabilir ya da kaldırılabilir. Son dönemlerde Snapchat çılgınlığı ile başlamış olan canlı yayın yapma özelliği, milyonlarca kullanıcıya sahip Instagram paylaşım sitesine gelmesi ile de büyük ilgi odağı haline gelmiştir.