Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hacklink Nedir? Nasıl Tespit Edilir ve Temizlenir?

Herhangi bir web sitesinin sahibinin izni ve bilgisi olmadan başka sitelere verdiği linklere, hacklink denilmektedir. Tamamen yasa dışı ve etik dışı bir link alma yöntemidir.
Ayrıca netice itibariyle o link bir gün kaldırılacağı ve çok sayıda backlink kaybı olacağı için uzun vadede ve link gizlendiği için kısa vadede link verilen siteye zarar verme ihtimali bulunmaktadır.
Ne maksatla ya da ne süreyle olursa olsun bu yönteme başvurulmasını önermiyoruz.

Hacklink Nasıl Alınır?

Genelde web sitelerin güvenlik açıkları kullanılarak hedef web sitenin yönetim paneline girilir ve istenilen siteye bağlantı verilir. Bu güvenlik açıklarına güncel olmayan ya da amatörce tasarlanmış içerik yönetim sistemleri, kolay/komplike olmayan yönetici şifreleri, warez/lisanssız yazılım kullanımı neden olur.
Bazı şahıslar sürekli olarak arama motorlarında bazı sorgular yaparak açıkları olan siteleri bulur ve sistemlerine sızarlar. Daha sonra sızdıkları sitelerden diğer sitelere hacklink satışı yaparak para kazanırlar. Bu nedenle büyük bir hacklink piyasası oluşmuştur. Artık isteyen herkes hacklink satın al ya da hacklink paneli aramalarıyla hacklink bulabilmekte ve satın alabilmektedir.

Hacklink Almak Yasal Mı?

İsmi itibariyle de hack ile link alımı olan hacklink alma işlemi TCK’nın 243. maddesi olan bilişim sistemine girme suçu kapsamında değerlendirilmektedir.

Hacklink Nasıl Görünür?

Bir web siteye hacklink ekleyen kişiler çok yüksek ihtimalle ekledikleri linklerin insanlar tarafından fark edilmemesi için sayfaların kaynak kodlarına ekleyip sitenin görünür kısmında gizlerler.

Bu yönteme başvuran şahıslar, ekledikleri linkleri kimsenin görememesi için hacklink bulunan kısmı sayfa arkaplanı ile aynı renk yapar ya da o kısmı HTML div hide – display none özellikleri ile tamamen gizlerler.
Bazen de sitenin eski içeriklerindeki paragrafların arasına hacklink yerleştirildiği de bilinmektedir.

Hacklink Zararları

Hacklinkler her ne kadar kısa vadede olumlu etki sağlasa da hacklink alan sitede uzun vadede çok büyük tahribata yol açmaktadır. Bunların ana sebebi linklerin karşı siteye rıza gözetilmeden hack yoluyla eklenmesidir.

 • Site sahibi sitesine hacklink eklendiğini fark ettiği zaman linkleri kaldıracak, bu da ani şekilde çok sayıda backlink kaybına yol açacağı için site otoritesini sarsacaktır.
 • Sayfa kaynak kodlarında hacklink bulunan alanın gizlendiği için Google botlarının tespitiyle ya da kullanıcı ihbarıyla hacklink alan site Google tarafından cezalandırılabilir.
 • Rakiplerinizin ya da sizden hizmet alacak kişilerin bu tür linklere rastlaması sonucu büyük oranda itibarınız sarsılacaktır.
 • Hacklink eklenen site sahibi tarafından Cumhuriyet başsavcılıklarına müracaat edilebilir ve hacklink alan site sahibi yasal yaptırımlara maruz kalabilir. Sayfanın kaynak kodlarına müdahale edildiği için suç daha da vahim hale gelmektedir.

Hacklink Tespiti

Sitenin arayüzüne ya da tasarımına bakarak bunu anlamak neredeyse imkansızdır. Hacklink tespiti için sitenin kaynak kodlarını ve HTML çıktılarını incelemelisiniz.

Sitenin Kaynak Kodlarını İnceleyerek Hacklink Tespiti

Hacklink yer aldığını düşündüğünüz sayfaya girip adres çubuğunda sayfanın başına view-source: kodunu ekleyin ve açılan penceredeki kodları inceleyin. Ayrıca sayfada herhangi bir yere sağ tıklayıp kaynağı görüntüle de diyebilirsiniz.

İpucu Kaynak kodların yer aldığı sayfada a href ibaresini aramak işinizi kolaylaştırabilir.
hacklink-goruntusu
hacklink’lerin kaynak kodda görünüşü

Yardımcı Araçlar Kullanarak Hacklink Tespiti

Kullandığınız SEO aracına giriş yaparak (MOZ, Ahrefs, Semrush vb.) giden bağlantılar (outgoing links) kısmından siteden çıkan bağlantıları kontrol edin.
Eğer bilginiz dahilinde olmayan bir bağlantı görürseniz; bağlantının yer aldığı sayfaya gidip sayfa kaynak kodlarını inceleyin ve şüphelendiğiniz bağlantıyı arayın.

Hacklink Temizleme

Hacklink eklenen site size aitse:

 • Sitedeki tüm dosyaları bilgisayarınıza indirip güncel bir antivirüs programı ile tarayın ya da imunifiy360 gibi sunucu güvenlik yazılımları ile sitenizi baştan sona taratın
 • Kullandığınız içerik yönetim sistemini son sürüme güncelleyin hatta mümkünse sıfırdan yeniden kurun
 • Tema dosyalarından footer.php dosyasını kontrol edin, hacklink kodu varsa silin
 • Warez eklenti ya da tema varsa kaldırın
 • Sitenin kullanıcılar kısmında tanımadığınız yöneticiler varsa kaldırın
 • Ücretsiz ya da lisanlı tüm tema ve eklentilerin açıklarıyla ilgili araştırma yapın, varsa yama ya da güncellemeleri uygulayın
 • Temanızın functions.php dosyasını kontrol edin ve orijinal tema dosyalarındaki functions.php dosyasıyla karşılaştırın. Eğer bir değişiklikten şüpheleniyorsanız internetten değişikliğe yol açan kodlar hakkında bilgi alın ve gerekirse kaldırın
 • Veritabanınız üzerinde alışılmışın dışında tablolar varsa kontrol edin. Aynı şekilde olması gerekenden fazla boyutta görünen tabloları tek tek inceleyin.
 • Hacklinklerin hosting sunucusuna yapılan bir saldırı sonucu sizden bağımsız olarak eklenmesi ihtimaline karşı hosting firmanıza durumu bildirin.

Hacklink tespit ettiğiniz site size ait değilse:

 • Site sahibine haber vermek için sitede bulunan iletişim formu ya da mail adresleri ile iletişime geçip durumdan haberdar edin
 • Sitede mail ya da iletişim formu yoksa; whois sitelerinden sahibinin bilgilerine ulaşmayı deneyin. Eğer bir e-mail ya da telefon bilgisi paylaşıldıysa oradan ulaşın
 • Eğer hiçbir şekilde site sahibiyle iletişime geçemiyorsanız; whois bilgilerinden sitenin barındığı hosting şirketine ulaşın ve durum hakkında bilgi verin.

1 Yorum

 • murat81
  Posted 29/05/2022 saat 19:51

  tesekurler efendım

Yorum Yap