Sosyal medya devlerinden biri olan Facebook, son dönemlerde yeni geliştirdiği uygulamasıyla dikkatleri üzerine toplamış oldu. Yeni geliştirilen bu uygulama, kullanıcı tarafından Facebook platformuna yüklenen videonun, herhangi bir müdahale yapılmadan oynatılması özelliğidir. Bu uygulamanın facebook kullanıcılarına getirdiği en büyük avantaj, video içeriğini herhangi bir müdahale olmadan oynatılması ve video otomatik olarak oynatılırken ses vermesidir. Fakat, mobil internet kullanıcıları için kabus haline gelen otomatik oynatma özelliği, kolayca kapatılabiliyor. Herhangi bir müdahale olmadan oynatılan video, mobil verinin çok fazla kullanılmasını ve kullanıcının internet paketinin doldurulmasına neden oluyor.

Otomatik Video Oynatma Özelliğini Kapatma – İşlem Adımları

Öncelikle bir bilgisayar üzerinden facebook hesabınıza girerek otomatik oynatma özelliğini kapatmak isterseniz;

Facebook ana menüsünün sağ üst tarafında, aşağı yöne bakan ok tuşuna basılır, ayarlar sekmesine gidilir. Ekrana yeni gelen menünün sol tarafında, kullanıcının yapmak istediği işlerin ana başlıkların alt alta sıralandığı görülür. En alt tarafta, ” Videolar ” linkine tıklanır ve Facebook kullanıcıyı yeni bir menüye yönlendirir. Yeni gelen ekranda, facebook’taki videolar ile ilgili tüm ayarların yapılacağı işlemler görülür. İkinci sırada görülecek olan, ” videoları otomatik oynat ” sekmesinin karşısında ” varsayılan ” butonu görülür. ” Varsayılan ” butonunun üzerine bir sefer tıklanır ve ” kapalı ” olan buton işaretlenir.

Böylece bilgisayar üzerinden facebook otomatik oynatma özelliği kapatılabilir. Akıllı cep telefonları üzerinden ise, sağ üst tarafta bulunan, üç çizginin alt alta sıralanmış olduğu butona basılır. Sağ tarafta açılacak olan ekrandan ayarlar menüsüne gidilir. Ayarlar menüsü, kullanıcıya bir pencere açar. Bu pencerede ” Uygulama Ayarları ” seçilir. Aşağıya doğru ekran kaydırıldığında, ” otomatik oynatma ” satırı görülür ve üzerine tıklanır. En aşağıda ” Videoları asla otomatik oynatma ” butonu işaretlenir.