Yeni bir telefon aldığınızda karşılaşılan en büyük problemlerden biri verileri eski telefonunuzdan yeni alınan telefona aktarma. Bu konuda eski telefonunuzda bulunan bazı dosyaları aktarmak için SD kart yöntemi en basit yöntemdir. Eğer SD karta sahip iseniz eski telefonunuzdan almak istediğiniz dosyaları SD karta taşımanız yeterli olur. Daha sonra bu SD kartı yeni aldığınız telefona takıp dosyaları yeni telefonunuza taşıyabilirsiniz. Eğer SD karta sahip değilseniz Google Play’da bulunan uygulamalarla(SuperBeam gibi) bunu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ekstra başa bir şeye gerek yoktur ve bu programların dosya aktarımı oldukça hızlıdır.

Rehber Aktarımı

SD kartın da çaresiz olduğu durumlar vardır. Örnek olarak bunlardan ilki eski telefonunuzda bulunan rehberdir. Eğer eski telefonunuzda kişiler sim karta kayıtlı ise sim kartı direk yeni telefonunuza taktığınızda sorun çözülür. Ancak eski telefonunuzda kişiler telefona kayıtlı ise bu kişileri sim karta aktarmak için rehber kısmına girip menü veya ayarlar bölümünden “Kişileri içe/ dışa aktar” seçeneğini seçin. Daha sonra “Cihazın hafızasını sime aktar” seçeneğini seçtikten sonra işlem tamamlanmış olacak. Bir diğer yol ise yine rehber kısmına gelip kayıtlı bütün kişileri seçmek. Bu kişileri seçtikten sonra çıkan paylaş ikonuna tıklayarak bluetooth seçeneğini seçip yeni telefonunuzla eşleştirmek. Artık rehberinizde bulunan kayıtlı kişiler yeni telefonunuza aktarılmış olur.

Samsung Telefona Veri Aktarımı

Öncelikle her iki telefona da “Smart Swith Mobil” uygulamasını indirin. Bu uygulamayı iki telefonda da açın eski telefonunuzun işletim sistemini seçtikten sonra telefonlar birbiriyle eşleşecek. Telefonlar eşleştikten sonra istediğiniz dosyayı seçip yeni telefonunuza atabilirsiniz. Yeni çıkan programla birlikte bu tüm anroid telefonlarda mümkün hale geldi. “Share it” tarzı programlarla telefondan telefona ve hatta telefondan bilgisayara dosya aktarımı kolaylıkla gerçekleşiyor.