Ekşi Sözlük kurulduğundan bu yana kurulu bir sistem içerisinde yazarlık hakkı tanıyordu. Yazar olabilmek için ilk olarak belli şartları yerine getirmek zorundaydınız.

İlk zamanlar ”Çaylak” olarak nitelenen hesap sahiplerinin yazdığı yazılar diğer kullanıcılar tarafından görünür olmuyor ve girdiğiniz yazılar kontrolden geçip onay sırasını bekledikten sonra size ”Yazar” olma hakkı tanınıyordu. Bu süreç genelde uzun yıllar sürüyordu.

Ancak 5 Ekim 2020 gecesinde sözlüğün kullanıcıları garip bir durum fark ediyorlar ve olayı fark edenlerden birinin tepki göstermesi sonucu Ekşi Sözlük platformunun kurucusu Kanzuk ismi ile bilinen Başat Purut’un hesabı kapatması üzerine tepkiler yağmaya devam ediyor.

Başat Purut’un 24 yaşındaki kız arkadaşı Alexandraarzat isimli kullanıcı”Çaylak” olmadan hemen sistem tarafından ”Yazar” statüsüne alınıyor.

Ardından ‘Kalbim’ şeklinde erkek arkadaşına ithafen bir yazı paylaşıyor.

Buna tepki gösteren londonphile adlı bir başka sözlük yazarı ise tepkisinden dolayı ‘Çaylak’ statüsüne indiriliyor.

Ardından yazarın hesabı tamamen kapatılıyor.

Hesap kapatıldıktan sonra Alexandraarzat tarafından ”Yolun açık olsun paşam” sözleri ile bir entry girişi yapılıyor ve bu entry Kanzuk tarafından favorilere ekleniyor.

Bu olayların ardından çok sayıda yazar entry girişlerini durdurarak sözlük yönetimini protesto kararı almış durumda.

https://eksisozluk.com/5-ekim-2020-e…ykotu–6691686

Ekşi Sözlük kurulduğu günden bu yana pek çok olumsuz durumun eleştirilmesi imkanı ile insanların sesi olmuş bir platform. Bu nedenle kurucunun bu denli bir olay yaşanmasına izin vermesi ve yardım etmesi pek çok yazarı kızdırmış durumda.