Dogecoin Nedir: Dogecoin bir sanal para birimidir. Diğer sanal para birimlerinden farklı olarak gırgırına üretilmiş olmakla birlikte, piyasada bir karşılığı olan para birimidir. Maskotu Shiba Inu cinsi köpek resmi olup, ismindeki doge kelimesi dog (köpek) kelimesinden gelmektedir.

Billy MARKUS tarafından icat edilmiş bu para birimi diğer kripto paralar gibi merkezi bir hükümetçe desteklenmeyen, bağımsız, noktadan noktaya takas edilebilen bir para birimidir. Elinizde dogecoin varsa, TL nin bol sıfırlı günlerini hatırlayabilirsiniz. Çünkü bugün ki kur üzerinden 4372 dogecoin ancak 1 dolar etmektedir. İnternetin şaka para birimidir. Diğer kripto para birimleri gibi dogecoin kazılarak para kazanılabilir.

Dogecoin Gelişimi

8 Aralık 2013 yılında diğer kripto para birimlerine alternatif olarak doğan dogecoin şaka para birimi, Ocak 2014 tarihinde 60 milyon dolarlık bir pazar payına sahipken Mart 2016 itibariyle 22 milyon dolarlık pazar payına düşmüştür. 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle 100 milyarıncı doge coin kazılmıştır.
Dogecoin çıktıktan beş altı ay sonra çok değerli hale gelmiştir. İlk çıktığı anda 0,00000066 dolar olan bit dogecoin 12 Şubat 2014 tarihinde 0,00000284 dolara yükselmiştir. Çıktığı zirveden sonra düşmeye başlayan Dogecoin günümüzde 0,00000038 dolardan işlem görmektedir.

Dogecoin Madenciliği Nedir?

Kullanıcıların diğer sanal para birimlerinde olduğu gibi çözülmesi zor algoritmaları çözerek dogecoin kazanmalarına denir. Dogecoin algoritmalarını çözmek de zaman ve enerji gerektirir. Diğer sanal para birimlerinin aksine bu para birimi için üretim sınırlaması bulunmamaktadır. Dogecoin sınırsız miktarda üretilebilir. Dogecoinler bloklar halinde istiflenmiştir. Her blokta belirli miktarda çözülmeyi bekleyen, piyasaya sürülmeyi bekleyen dogecoin bulunmaktadır.

Kazıcı bir dogecoini çözdüğünde sistem bu kazıcıyı dogecoin ile ödüllendirir. Böylelikle kazıcı bu işten dogecoin yani para kazanmış olur. Dogecoin kazmak zamanla zorlaşmaktadır. Bu da kullanıcının kazandığı ödülün azalacağı anlamına gelir. Kazandığımız dogecoinleri TL’ye çevirmek istiyorsak coin exchange sitelerinden önce bitcoine çevirmemiz, elde ettiğimiz bitcoinleri TL’ye çevirmemiz gerekmektedir.