Backlink Nedir?

Web üzerinde yer alan bir sitenin başka bir siteye herhangi bir sebeple bağlantı vermesi, atıfta bulunması sonucu elde edilen bağlantılara backlink denilmektedir.

Arama motoru optimizasyonu açısından bakıldığında backlinkler önemli bir unsurdur.

Çeşitli sebeplerle ve çeşitli şekillerde web siteleri birbirlerine bağlantı vermektedirler. Verilen bu bağlantılar neticesinde backlinkler oluşmaktadır.

Başka bir siteye basitçe <a href=”https://google.com”>Google</a> şeklinde backlink verilebilir.

Gerekli durumlarda HTML işaretleme dilinde IMG etiketi marifetiyle görsel dosyası kullanılarak da backlink verilebilir.

Backlink Oluşma Sebeplerinden Bazıları

Web kullanıcıları sevdikleri ya da diğer kullanıcılara göstermek istedikleri sayfaları sosyal medya profillerinde, sosyal imleme sitelerinde ya da kendi sitelerinde paylaşmaktadırlar. Bu şekilde backlink oluşumu sağlanmış olur. İnsanlar backlinkler vasıtasıyla işaret edilen sayfaları ziyaret ederler. İnsanların yanı sıra arama motoru örümcekleri de backlinkleri kullanarak web siteleri ziyaret etmekte ve içerikleri taramaktadır.

Bu sebeple bazı web sitesi yöneticileri de kendi web sitelerine doğal ya da doğal olmayan yöntemlerle backlink edinmeye çalışırlar.

Doğal olanlar

Link verilen site sahibinin müdahalesi olmadan ve yalnızca tanıtım amacı taşıyan bağlantılardır. Arama motorlarını manipüle etme amacı taşımazlar.

 • İçerik için kaynakça olarak göstermek
 • İçerikle ilgili ayrıntılı bilgi veren bir sayfaya bağlantı vererek anlatımı zenginleştirmek
 • Sahiplerinin arkadaş/iş ortağı olması sebebiyle birbirinin sitesini önermesi
 • Bir web sitesindeki içerikle alakalı yorum yaparak ve ad – soyad kullanılarak alınan linkler
 • Ürün ya da hizmet önerisinde bulunmak amacıyla ticari web sitelerin bağlantılarının başka sitelerde paylaşılması
 • Şahısların kendi web sitelerini sosyal medya/iş/okul sitelerindeki profil sayfalarında paylaşması
 • İçerisinde yazara ait siteye bağlantının bulunduğu E-kitap gibi PDF materyallerin paylaşılması
 • Sosyal imleme

Doğal olmayanlar

Tamamen çıkar amaçlı olan bu tür yöntemlerle link verilen web sitelerinin arama motoru sonuçlarında yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bu yöntemlerin kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

Aşağıdaki yöntemlere ek olarak doğal yöntemlerin de çıkar amaçlı olarak yapay şekilde uygulanması da arama motorları tarafından önerilmemektedir.

 • Web site sahibine para ödeyerek doğrudan bir bağlantı metnine/anahtar kelimeye link verilmesinin sağlanması
 • Web sitelerin güvenlik açıkları kullanılarak başka web sitelerine çıkar amaçlı link verilmesi
 • Backlink edinmek amacıyla açılan nitelikli içeriğe sahip olmayan paravan siteler
 • Diğer web sitelerinin ya da forum sitelerinin yorum kısımlarına konuyla alakasız ve bağlantı içeren yorumlar bırakılması
 • Web sitelerin hacklenerek sahiplerinden habersiz olarak başka sitelere link verilmesi bkz: hacklink

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Backlink İlişkisi

Arama motorları, sitelerin arama motoru sonuçlarındaki sıralama pozisyonlarını belirlerken backlink değerlerine de dikkat etmektedir.

Nasıl oluştuğundan bağımsız olarak backlinklerin işaret ettiği siteler arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda çıkmaktadırlar. Backlink ile hedef siteyi işaret ederken kullanılan bağlantı metni de bu konuda oldukça önemlidir. Doğal yollarla edinilen bağlantılarda genelde farklı farklı bağlantı metniler kullanılırken yapay yollarla edinilen bağlantılarda ise işaret edilen sayfanın arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşınmak istenen bağlantı metinler kullanılmaktadır.

Sektörel olarak hedef siteyle benzer ya da otoriter web sayfalarından alınan bağlantılar da hedef sitenin arama sonuçlarında yükselmesini doğrudan etkilemektedir.

Bu sebeple bazı web sitesi yöneticileri ya da SEO uzmanları tarafından arama motoru sıralamalarına müdahale etmek amacıyla yapay bağlantılar edinilmesi yoluna gidilmektedir.

Ayrıca bazı otoriter web siteleri bağlantı satmak yoluyla kazanç sağlamaktadır.

Bağlantı verilen siteye insanların ziyaret etmesi amacıyla verilen bağlantılarda herhangi bir problem bulunmamaktadır. Arama motoru servisi Google tarafından bu tür parayla edinilen bağlantılarda Nofollow ya da Sponsored etiketlerinin kullanılmasını önerilmektedir.

Ancak anahtar kelimeden ibaret olan ve ziyaretçilerin kolayca göremeyeceği yerlere yerleştirilen yani arama sonuçlarını manipüle etme amacıyla yapılan tüm müdahaleler arama motorları tarafından yasaklamıştır.

Bu tür ziyaretçiye değer sağlamayan bağlantıları satan ya da satın alan web siteler arama motorları tarafından tespit edilmeleri durumunda arama sonuçlarından çıkarılarak ya da daha geri plandaki sayfalarda gösterilerek cezalandırılmaktadır.

Bağlantılarda Anchor Text Kullanımı

Bir sayfaya bağlantı verirken URL ile birlikte metin değerler de kullanılmaktadır. Bu etiketin Türkçe karşılığı olarak bağlantı metni ibaresi kullanılabilir.

Kullanılan metin, işaretlenen bağlantıya gittiğinde kullanıcının ne ile karşılaşacağı hakkında bilgi verir.

<a href=”https://google.com”>Google sitesi</a> bu örnekte Google sitesi olarak belirtilen metin, anchor text olarak kullanılmıştır.

Bağlantılarda REL Etiketi Kullanımı

HTML işaretleme dilinde bir sayfaya bağlantı verirken bağlantı verilen sayfa ile bağlantının yer alacağı sayfa arasındaki ilişkiyi tanımlamak için REL etiketi kullanılabilir. İngilizce “Relationship” yani ilişki kelimesinden türemiştir.

<a href=”https://google.com” rel=”nofollow” > şeklinde kullanılabilir. Diğer değerlerin de kullanımı da aynıdır. Kalın harflerle yazılan nofollow kısmı yerine aşağıdaki değerlerden uygun olan getirilebilir.

Verilen bağlantıya herhangi bir REL değeri tanımlamaması durumunda bu bağlantı arama motorları tarafından Dofollow olarak algılanacaktır. Bu durumda bağlantı verilen sayfayı takip edilmesi gerektiği sonucuna varılacağı için sık kullanımı önerilmemektedir.

Birden Fazla REL Değeri Kullanımı

Birden fazla REL değeri kullanılması gereken durumlarda rel=”deger, deger1” ya da rel=”deger deger1” şeklinde araya virgül ya da boşluk koyarak kullanım tercih edilebilir.

REL Etiketiyle Kullanılabilecek Değerlerden Bazıları ve Görevleri

 
REL DEĞERİ GÖREVİ
Nofollow Bağlantıyı takip etme, bu sayfayla herhangi bir ilişkim yok anlamına gelmektedir.
Sponsored Sponsorlu/ücret karşılığında eklenen bağlantı anlamına gelmektedir.
Ugc Forumlar ya da web site yorum kısımları gibi site yöneticileri dışındaki kullanıcıların eklediği bağlantıları işaret eden web sayfaları için kullanılabilir.
Author Bulunduğu sayfadaki içeriğin yazarına ait web sayfasını işaret eder.
Help Bulunduğu sayfa içeriğiyle ilgili yardım dökümanı/kullanım kılavuzunun bulunduğu sayfayı işaret eder.
Alternate Bulunduğu sayfanın alternatif versiyonunu işaret eder. İlgili sayfanın yazdırılabilir sürümü ya da görme engelli dostu sayfa gibi.
Licence Bulunduğu sayfadaki içerikli alakalı yasal telif bilgilerini içeren sayfayı işaret eder.
Next Bulunduğu sayfanın bulunduğu dizideki sıradaki sayfayı işaret eder. Breaking Bad 2. Bölüm sayfasından Breaking Bad 3. Bölüm sayfasına ya da bir fotoğraf galerisindeki sıradaki resim
Prev Bulunduğu sayfanın bulunduğu dizideki önceki sayfayı işaret eder. Kullanım mantığı Next değeri ile aynıdır.
Tag Bulunduğu sayfayla alakalı etiket bilgilerinin bulunduğu sayfayı işaret eder.

Anti SEO Çalışmalarında Backlink Kullanımı

Arama motorlarının manipüle edilmesi amacıyla kullanıcıya yarar sağlamayacak bağlantılar oluşturulması hedef web sayfasının arama motoru sonuçlarında geri plana atılması ya da sonuç listelemesinden tamamen çıkarılmasına yol açmaktadır. Yine de bu tür yöntemler web sayfalarının yöneticileri tarafından kısa vadede kazanç sağlamak amaçlı kullanılabilmektedir.

Bazı web site yöneticileri ise kasıtlı olarak rakip web sitelerini işaret eden çok sayıda backlink almakta ve backlink alırken kullanılan bağlantı metinlerini müstehcen içeriklerle doldurmaktadır.

Bu şekilde rakip web sitenin ceza alması hedeflenmektedir.

Örneğin

Bir haber sitesini işaret eden bağlantıların, porno izle olarak tanıtılması gibi.

Backlink Reddetme (Disavow)

Anti SEO çalışmalarının hedefi olan ve istemediği bağlantılara maruz kalan web sitesi yöneticileri bu türde bağlantıları tespit edip arama motoru servislerine bildirimde bulunabilirler.

Bu bildirimin amacı “bu backlink ile herhangi bir alakam yok, lütfen dikkate almayın” mesajını arama motorlarına iletmek ve olası yaptırımlardan kaçınmaktır.

Bazı arama motoru servislerinin backlink reddetme yönergeleri:

Google https://support.google.com/webmasters/answer/2648487?hl=tr
Bing https://www.bing.com/webmaster/help/how-to-disavow-links-0c56a26f