Web sitenizi istediğiniz kelimede hedeflediğiniz sıralamaya yerleştirmek için yapılan çalışmaları içeren sürece arama motoru optimizasyonu ya da kısaca SEO denilmektedir.

SEO sürecinin önemli unsurlarından birisi de backlink yani bağlantılardır. Günümüzde, SEO ile alakası olsun ya da olmasın tüm siteler hit kazanmak için SEO ve backlinkler ile alakalı içerikler yayınlamaktadır. Bunun sonucu olarak da pek çok site sahibi istemeden de olsa sitelerine zarar verebilecek bağlantılar edinmektedir.

Bu içeriğimizde nasıl doğal şekilde ücretsiz backlink alabileceğinizi anlatacağız.

Backlink Nasıl Verilir?

Bir siteye backlink vermek için hedef sitenin url adresini kendi sitenize eklemeniz yeterlidir. Sosyal medya, sözlükler ya da altta bahsettiğimiz resim/video siteleri gibi sitelerde açıklama ya da profil kısmındaki web sitesi alanına başına http:// ya da https:// gelecek şekilde sitenizin adresini yazmanız yeterlidir. Sistem kendisi linke dönüştürür.

Ancak bazı siteler ve forumlar için editörden kod yazmanız gerekebilir. Böyle durumlarda alttaki kodları kullanabilirsiniz.

HTML Backlink Kodu

<a href=”https://backlinkvereceginsite.com”>Backlink Vermek İstediğin Kelime</a>

Forumlar İçin Backlink Kodu

[url=https://backlinkvereceğinsite.com /]Backlink Vermek İstediğin Kelime[/url]

Sosyal Medya Profilleriniz İle Backlink Alma

Sahip olduğunuz sosyal medya profillerindeki web sitesi alanına sitenizi ekleyerek doğal ve tamamen risksiz bir şekilde otoriter sitelerden bağlantı alabilirsiniz.

Bu sitelerden bazıları:

Facebook.com

Twitter.com

Linkedin.com

Pinterest.com

Tumblr.com

Reddit.com

Qzone.com

Instagram.com

Vk.com

Taringa.net

Tagged.com

Cafemom.com

Google üzerinde sign up ya da create profile şeklinde aramalarla bu tür sitelere ulaşabilirsiniz.

İnteraktif Sözlük Hesaplarınızla Backlink Alma

Kullanıcılarının içerik girişi yapmasına izin veren sözlük sitelerinde yazar hesabı alarak alanınızla alakalı başlıklara sitenizin bağlantısını bırakabilirsiniz. Bu sayede insanlar sitenizi ziyaret ederek araştırma yapma fırsatı bulurken siz de yeni ziyaretçiler edinirsiniz. Ayrıca kaliteli bir bağlantı almış olursunuz. Bu tür sürekli içerik girilen ve güncellenen web sitelerinden alınan bağlantılar index hızınızın artmasına katkı sağlar. Ancak kesinlikle spam yapmamalı ve insanları rahatsız etmemelisiniz.

İnteraktif Sözlük Sitelerinden Bazıları

Ekşi Sözlük

Uludağ Sözlük

İnci Sözlük

İnstela

Gezgin Sözlük

Geek Sözlük

Vegan Sözlük

Kutsal Sözlük

Google üzerinde sözlük kayıt ol araması yaparak pek çok sözlük sitesini bulabilir ve kayıt olabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları yeni üyelerin eklediği içeriği hemen yayınlamaz. Buna dikkat ederek bunun olmadığı sitelere üye olursanız işlemlerinizi hızlandırmış olursunuz.

Yorum Yaparak Backlink Alma

Diğer blog sitelerinin yayınladığı içeriklere konuya katkıda bulunan ve insanlara faydalı olabilecek yorumlar yapabilirsiniz. Yorum yaparken yorum formundaki isim ve mail gibi bilgilerin girildiği kısma web site adresinizi de yazabilirsiniz.

Video Yükleyerek Backlink Alma

Ürettiğiniz ya da çektiğiniz videoları video yayınlama sitelerine yüklerken açıklama kısmından web sitenize bağlantı verebilirsiniz. YouTube sitesine yüklediğiniz video belli bir izlenme sayısını geçerse YouTube üzerinden veri çeken diğer siteler de sizin videonuzu kendi bünyelerinde yayınlayabilir. Bu sayede diğer sitelerden de otomatik olarak backlink alabilirsiniz.

Video Yükleme Sitelerinden Bazıları

YouTube.com

Vimeo.com

Streamable.com

Dailymotion.com

İzlesene.com

Görsel Yükleyerek Backlink Alma

Video yükleyerek backlink alma ile aynı mantıkla işlem yapabilirsiniz. Görsel yükle ve açıklama kısmına link bırakabilirsiniz.

Görsel Yükleme Sitelerinden Bazıları

Flickr.com

500px.com

PhotoBlog.com